kontaktujte nás dokumenty
Přihlášení/Registrace

Kde hledat informace o BIM? Nabízíme databázi studijních materiálů

Množství textů a studijních materiálů týkajících se metody BIM roste. Přitom pro každého zájemce o metodu BIM je důležité, vybrat si z nich ty správné. Takové, které odpovídají jeho aktuálním potřebám. S pomocí Databáze studijních podkladů si lze nejen udělat velmi snadno přehled o tom, co je k dispozici, ale také vybrat ty publikace, do kterých stojí za to investovat čas.

 

Metoda BIM už není žádnou horkou novinkou, ostatně její historie se píše více než půl století. Na vysokých školách se prací s informačním modelem věnuje pozornost už hezkých pár let. Zároveň je to ale oblast, která se stále vyvíjí a proměňuje. Nejen mezi studenty, ale dokonce i mezi řadou pedagogů se občas stále setkáme s představou, že BIM je „pouze nějaký software pro architekty“ nebo „jenom nějaký vzletný název pro 3D model“.

 

Realita je ale skoro na světelné roky vzdálená těmto představám. BIM, neboli Building Information Management, překládáme česky jako Správa informací o stavbě. Je to metoda řízení a správy stavby v digitálním prostředí stojící na třech základních pilířích, tedy Informačním modelu stavby (IMS), Společném datovém prostředí (CDE) a BIM Protokolu.

Prostor pro samostatné studium

Dnes je již pro většinu studentů naprostou samozřejmostí, že kromě znalostí a informací získaných na přednáškách (či v hodinách) je nezbytné sáhnout také po odborné literatuře. Pomůckou pro její výběr je Databáze studijních podkladů. Ta obsahuje přehled dostupné studijní literatury i dalších materiálů. V době vydání tohoto textu je jich k dispozici téměř sedmdesát, obsah bude ale pravidelně aktualizován a rozšiřován.

 

Pro snadnější použití umožňuje třídit informace podle několika kritérií, umožňuje si vybrat jen zdroje dostupné on-line, ty obsahující video či e-learning, ale také vybrat si podle úrovně znalostí nebo pokročilosti studenta. Jednoduše si lze vytřídit publikace vhodné pro vysokoškolské nebo středoškolské studium, případně pro programy celoživotního vzdělávání. Pedagogům středních škol pak určitě přijde vhod možnost zobrazit si jen ty publikace, které mají návaznost na kompetence požadované rámcovým vzdělávacím plánem (RVP).

 

 

 

Související články

 

Ohlédnutí: konference BIM 2023
Jan Lodl  |  3.2.2023
Aktualizace Koncepce BIM a metodik. Konference BIM 2023: budoucnost metody BIM (nejen) ve veřejné správě ukázala hlavní úkoly Agentury ČAS na rok ´23.
Ohlédnutí za konferencí Digital Construction 2022
16.11.2022
Nejvyšší zástupci stavebního sektoru z Evropské Unie i řady evropských zemí se 9. a 10. listopadu sešli v Praze na konferenci v rámci predsednictví EU
BIM Day 2022 už je opravdu za dveřmi. Začíná už 13. října
Jan Lodl  |  7.10.2022
Již po jedenácté se, letos 13. a 14. října, koná BIMDay. Nabitý program opět nabídne to nejdůležitější, co se týče používání metody BIM u nás.
Na vysokých školách je BIM samozřejmostí. Konstatuje Zpráva o stavu výuky na VŠ
PhDr. Lucie Švamberková  |  21.9.2022
Metoda BIM je již dnes běžnou součástí studia stavařských oborů. Zkušenosti z výuky shrnuje Zpráva o aktuálním stavu výuky na jednotlivých VŠ.
Agentura ČAS připravila nové kurzy pro veřejnou správu.
Jan Lodl  |  14.6.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Nový systém vzdělávání přináší šest ucelených sad kurzů přizpůsobených jednotlivým kvalifikacím. Umožní sestavit si individuální plán vzdělávání.
BIM lze studovat na VŠB TUO
Martina Kourková  |  21.3.2022
Dvouletý magisterský studijní program BIM inženýring zaměřený na digitalizaci stavebnictví připravila VŠB - Technická univerzita Ostrava. Co obnáší?
Projekt s BIM o třetinu dražší? Nesmysl, tvrdí Zdeněk Rudovský
Jan Lodl  |  27.8.2021
Podle zkušeností ČVUT je klíčem k úspěchu projektu s využitím metody BIM důsledná kontrola kvality modelu. Tvrdí její zástupce Zdeněk Rudovský.
Metodika pomáhá začlenit stavebním školám metodu BIM do výuky
Jan Lodl  |  23.7.2021
Účast na workshopem zaměřených na začlenění BIM do výuky je pro školy užitečná. Pomáhá podle naprosté většiny zúčastněných.
Ohlédnutí za workshopem Společné datové prostředí (CDE)
Martina Kourková  |  17.6.2021
Dne 16.6. 2021 proběhl další z workshopů určených zájemcům z řad veřejných zadavatelů a to na téma Společné datové prostředí (CDE).
Seznamte se: Společné datové prostředí
Jan Lodl  |  31.5.2021
Společné datové prostředí je základem využívání metody BIM. Seznámit se s jeho fungováním můžete na workshopu 16. června 2020.
Konference Pilotní projekty BIM v resortu MD a získané zkušenosti
Martina Kourková  |  13.5.2021
Zveme vás na on-line konferenci 25. května: Pilotní projekty BIM v resortu Ministerstva dopravy ČR a získané zkušenosti.
Povídání o BIM k odpolední kávě
Jan Lodl  |  30.4.2021
Od 3. května 2021 startuje série on-line diskusí. Pořádá jí Nadace ABF, Ministerstvo průmyslu a obchodu a odbor Koncepce BIM ČAS. Tématem bude BIM.

Kontaktní formulář

 

Vyberte téma
Nový Pilotní projekt
Přihláška na webinář BIM pro top management
Přihláška na kurz Základy informačního modelování stavby
Žádost o informace ke kurzům pro veřejnou správu
PS DSS
OTO DSS
DSS obecné
Záměr DSS
Klasifikační systém CCI
Jiné
Vyberte zaměření*
Zadavatel soukromý sektor
Zadavatel veřejný sektor
Developer
Architekt
Projektant
Inženýring
Zhotovitel
Facility manager
Výrobce stav. materiálu
Státní správa
Konzultant
Softwarový dodavatel
Pedagog
Student
Expert ČAS
Jiné
Podmínky