kontaktujte nás dokumenty
Přihlášení/Registrace

BIM lze studovat na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

S blížícím se termínem, kdy by měla nastat povinnost vést nadlimitní veřejné zakázky metodou BIM, vzrůstá zájem o zvyšování odbornosti v této oblasti. Jak poptávce vychází vstříc Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava?

 

Zmíněná povinnost ovlivní od července 2023 nejen zhotovitele velkých projektových a stavebních společností, ale také ty menší, které společně s nimi budou spolupracovat na dodávce nadlimitní zakázky. Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava je již druhým rokem možné studovat dvouletý magisterský studijní program BIM inženýring nejen v prezenční, ale také kombinované formě, tedy při práci. Zájem je zejména o kombinovanou formu, kdy si zájemci z praxe rozšiřují svou odbornost o BIM dovednosti.

 

„Metoda BIM se dotýká celého spektra stavebnictví, proto i tento studijní program umožňuje studentům poznat BIM v jednotlivých oblastech stavebnictví,“ říká doc. Ing. Petr Konečný, Ph.D., garant studijního programu a dále dodává: „Mezioborovost a zaměření zejména na manažerské dovednosti ve výstavbových projektech jsou přidanou hodnotou tohoto studijního programu. Vzhledem k tomu, že se stavby projektují a realizují s cílem provozu a užívání, tak studijní plán pamatuje na oblast správy majetku a provozu budov (facility management).“ 


Samozřejmostí je rovněž výuka ve specializovaných softwarových nástrojích typu (CAD a CAFM, simulační software, virtuální realita apod.). Studenti si osvojí práci od modelování, přes řízení stavební zakázky až po využívání informačního modelu pro potřeby správy a provozu budov. 

Docent Konečný dále zmiňuje: „Jsme v úzkém kontaktu se studenty a v návaznosti ne jejich zpětnou vazbu se snažíme ladit kvalitu výuky nového studijního programu“.

 

Studijní program je určen všem zájemcům o studium, kteří absolvovali alespoň bakalářský stupeň studia na vysoké škole s technickým zaměřením. Po úspěšném absolvování je možné vykonat autorizační zkoušky u ČKAIT v jednom z pěti autorizačních oborů.

 

 

Přihlášky do prvního kola přijímacího řízení je možné podat do 31. 3. 2022; druhé kolo končí 31. 7. 2022. Více informací získáte na webových stránkách studijního programu https://bim.vsb.cz

Související články

 

Naučte se kontrolovat digitální model. ČVUT připravilo nový kurz
26.3.2023  | Kurzy celoživotného vzdělávání ČVUT: KONTROLA KVALITY V BIM (QA/QC V BIM)
Jak zjistit, jestli je digitální model v pořádku a lze ho převzít? Základní techniky vás naučí kurz na pražské ČVUT. Koná se již 17. až 19. 5. 2023.
Ohlédnutí: konference BIM 2023
Jan Lodl  |  3.2.2023
Aktualizace Koncepce BIM a metodik. Konference BIM 2023: budoucnost metody BIM (nejen) ve veřejné správě ukázala hlavní úkoly Agentury ČAS na rok ´23.
Ohlédnutí za konferencí Digital Construction 2022
16.11.2022
Nejvyšší zástupci stavebního sektoru z Evropské Unie i řady evropských zemí se 9. a 10. listopadu sešli v Praze na konferenci v rámci predsednictví EU
BIM Day 2022 už je opravdu za dveřmi. Začíná už 13. října
Jan Lodl  |  7.10.2022
Již po jedenácté se, letos 13. a 14. října, koná BIMDay. Nabitý program opět nabídne to nejdůležitější, co se týče používání metody BIM u nás.
Na vysokých školách je BIM samozřejmostí. Konstatuje Zpráva o stavu výuky na VŠ
21.9.2022
Metoda BIM je již dnes běžnou součástí studia stavařských oborů. Zkušenosti z výuky shrnuje Zpráva o aktuálním stavu výuky na jednotlivých VŠ.
Agentura ČAS připravila nové kurzy pro veřejnou správu.
Jan Lodl  |  14.6.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Nový systém vzdělávání přináší šest ucelených sad kurzů přizpůsobených jednotlivým kvalifikacím. Umožní sestavit si individuální plán vzdělávání.
Databáze studijních materiálů nabízí informace o BIM
Jan Lodl  |  2.3.2022
Kde najít literaturu potřebnou pro získání znalostí o BIM? Jak se v ní vyznat? Databáze studijních podkladů nabízí seznam kvalitních materiálů.
Projekt s BIM o třetinu dražší? Nesmysl, tvrdí Zdeněk Rudovský
Jan Lodl  |  27.8.2021
Podle zkušeností ČVUT je klíčem k úspěchu projektu s využitím metody BIM důsledná kontrola kvality modelu. Tvrdí její zástupce Zdeněk Rudovský.
Metodika pomáhá začlenit stavebním školám metodu BIM do výuky
Jan Lodl  |  23.7.2021
Účast na workshopem zaměřených na začlenění BIM do výuky je pro školy užitečná. Pomáhá podle naprosté většiny zúčastněných.
Ohlédnutí za workshopem Společné datové prostředí (CDE)
Martina Kourková  |  17.6.2021
Dne 16.6. 2021 proběhl další z workshopů určených zájemcům z řad veřejných zadavatelů a to na téma Společné datové prostředí (CDE).
Seznamte se: Společné datové prostředí
Jan Lodl  |  31.5.2021
Společné datové prostředí je základem využívání metody BIM. Seznámit se s jeho fungováním můžete na workshopu 16. června 2020.
Konference Pilotní projekty BIM v resortu MD a získané zkušenosti
Martina Kourková  |  13.5.2021
Zveme vás na on-line konferenci 25. května: Pilotní projekty BIM v resortu Ministerstva dopravy ČR a získané zkušenosti.
Povídání o BIM k odpolední kávě
Jan Lodl  |  30.4.2021
Od 3. května 2021 startuje série on-line diskusí. Pořádá jí Nadace ABF, Ministerstvo průmyslu a obchodu a odbor Koncepce BIM ČAS. Tématem bude BIM.

Kontaktní formulář

 

Podmínky