kontaktujte nás dokumenty
Přihlášení/Registrace

Povinné používání metody BIM je za dveřmi. Agentura ČAS připravila nové kurzy pro veřejnou správu.

  • Používání metody BIM bude postupně povinné pro všechny nadlimitní veřejné stavební zakázky od července 2023
  • Používání metody BIM má dopad na dosavadní způsob práce, proto je nutné zaměstnance veřejné správy na tuto změnu připravit a vyškolit
  • Nový systém vzdělávání přináší šest ucelených sad kurzů přizpůsobených jednotlivým kvalifikacím – manažer BIM, stavební inženýr, facility manager, investiční odborník, technolog/technik TZB, specialista IT a právník
  • Specializovaný kurz pro management veřejných organizací a digitální zmocněnce proběhne on-line představí přínosy metody BIM a změny, které jsou k jejímu používání v organizaci nutné. Tento bezplatný webinář trvá dvě hodiny a poprvé se koná již na 21. června 2022
  • Od podzimu startují úvodní kurzy určené pro všechny pracovníky veřejné správy, a také specializované kurzy pro manažery BIM. Kurzy jsou v první fázi nabízeny za zaváděcí ceny tak, aby byly přístupné co největšímu počtu zájemců

 

Praha, 14. června 2022 – Česká agentura pro standardizaci připravila nový Systém vzdělávání v metodě BIM určený pro pracovníky veřejné správy. Jak předpokládá vládní Koncepce zavádění metody BIM, bude její používání povinné u všech veřejných stavebních zakázek s rozpočtem nad 150 milionů korun postupně od července 2023. Ke správě a řízení veřejných zakázek metodou BIM nestačí nakoupit software, BIM má dopad na způsob práce při správě a řízení stavebních zakázek. Zaměstnanci veřejné správy proto potřebují čas, aby se na tyto změny připravili, a také potřebné znalosti a dovednosti. Ty získají ve specializovaných kurzech, které připravila Česká agentura pro standardizaci ve spolupráci s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství.

 

„Motivací pro zavádění metody BIM do veřejné správy je především snaha o zvýšení efektivity u veřejných stavebních zakázek, zejména snížení nákladů a transparentnosti,“ zdůrazňuje Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci. „Abychom ale skutečně dosáhli přínosů, které chceme, je potřeba začít příslušné pracovníky vzdělávat co nejdříve tak, aby měli možnost se na nový způsob práce připravit. Metoda BIM přináší soustředění všech relevantních informací o stavbě na jednom místě, což umožňuje rozhodovat se na základě – i později prokazatelných – dat a podkladů a nikoli domněnek a odhadů. To je pro veřejnou správu klíčové,“ doplňuje Nechyba.

Nově představený vzdělávací systém je založen na postupném prohlubování dovedností a kompetencí v jednotlivých kurzech. Pro jednodušší orientaci jsou kurzy rozčleněny do šesti sad, odpovídajících klíčovým kvalifikacím z hlediska zavádění metody BIM. Každý z pracovníků si tak může – ve spolupráci s vedením své organizace – připravit vzdělávací plán v souladu se svými potřebami. V každé sadě jsou přitom zařazeny kurzy různých úrovní od základní, po specializované kurzy nabízející získání hlubších a detailnější znalostí a kompetencí. Stupeň specializace u jednotlivých kvalifikací tak může být pro různé pracovníky určen podle potřeby organizace či jejich zájmu.

 

Základní povědomí potřebuje každý

Metodou BIM budou pracovat především pracovníci odborů a oddělení investic či správy majetku, tedy ti, kteří se zejména podílejí na budování, správě a údržbě staveb ve veřejném vlastnictví. Využívání metody BIM může být ale dopad i na způsob práce jiných profesí. Jejím základem je totiž sdílení a správa všech relevantních informací o stavbě na jednom místě. Proto by se alespoň se základy metody BIM měli seznámit vlastně všichni pracovníci ve veřejné správě, i oni totiž budou pracovat s informacemi v digitálním prostředí.

 

Pro seznámení se s rozsahem změn, které metoda BIM přináší do práce veřejných organizací, slouží bezplatný webinář pro management veřejných organizací a jejich digitální zmocněnce. Ten je během 120 minut seznámí především s výhodami, které využívání metody BIM přináší. První webinář proběhne 21. června 2022, další termíny budou navazovat podle potřeby.

Již nyní je možné se přihlásit na také na dva základní kurzy, které budou od podzimu probíhat v sídle Nadace pro rozvoj architektury na Václavském náměstí. Úvod do BIM je určen skutečně všem zaměstnancům veřejné správy a seznámí účastníky se základními principy metody BIM, dopady na způsob práce i změny, které přináší správa informací o stavbě v digitálním prostředí, a to včetně používání interních a externích digitalizovaných procesů. Poskytne tedy solidní základní pro všechny, kterých se změny související s metodou BIM budou týkat. Kurz Úvod do BIM je jednodenní a probíhá prezenčně.

 

Základní kurz pro manažery BIM je obsahově rozsáhlejší, a kromě dvoudenního prezenčního semináře obsahuje také e-learningové lekce, on-line konzultace a závěrečný workshop. Účastníci si osvojí dovednosti a znalosti pro zavedení metody BIM do organizace a nastavení pravidel pro její používání. V průběhu kurzu si také nabyté znalosti prakticky ověří na konkrétním příkladu své organizace. Manažer BIM je novou rolí. Jeho úkolem bude řídit ´projekt zavedení metody BIM do organizace a připravit všechny organizační a strukturální kroky nutné pro využívání metody BIM (např. interní směrnice atp.)

 

Doplněním první úvodní série je pak ještě kurz Autorské právo, licenční ujednání a BIM Protokol. Ten seznámí účastníky s tím, kdy by měly smluvní strany začlenit volitelná a doporučující Licenční ujednání do smluvní dokumentace. Vysvětluje, co je autorským dílem z pohledu stavby a k čemu slouží licenční smlouva, který by měla být součástí takzvaného BIM Protokolu a přílohou smlouvy o dílo. I když jde především o právní problematiku, úvodní kurz je určen také dalším pracovníkům, kteří se na veřejných stavebních zakázkách podílejí. V listopadu pak proběhnou kurzy Základy informačního modelu stavby a také Úvod do správy informací o stavbě, komunikace, digitální procesy v CDE. Nabídka kurzů v jednotlivých sadách se bude postupně rozšiřovat.

 

Více informací o kurzech BIM pro veřejnou správu a přihlášku pro zájemce najdete na adrese: kurzy.koncepceBIM.cz

 

Doprovodné fotografie k tiskové zprávě jsou ke stažení zde.

 

Metoda BIM

Metoda BIM, anglicky Building Information Management, vytváří informační model stavby, který lze chápat jako tak zvané digitální dvojče. Tento informační model v sobě soustřeďuje veškeré informace vznikající během celého životního cyklu stavby. Kromě vizualizace podoby stavby ve 3D obsahující grafické i negrafické informace (tak zvaný digitální model stavby – DIMS), jsou jeho součástí také digitalizované procesy (například změnové či schvalovací řízení) a také veškerá komunikace mezi jednotlivými subjekty podílejícími se na stavbě a později i provozu budovy. Vše je přitom sdíleno na jednom místě. Do stavebnictví se tak dostává konečně reálně mimo jiné i možnost kalkulovat celkové náklady na životní cyklus (LCC), což je obdoba nákladů na vlastnictví (TCO) známého z oboru IT. Využití metody BIM navíc výrazně otevírá cestu k digitálnímu stavebnímu řízení. Více informací o metodě BIM získáte na web KoncepceBIM.cz. O společném datovém prostředí (CDE) se více dočtete zde, o digitálním modelu stavby (DIMS) pak zde.

 

 

 

Související články

 

Vzniká jednotný digitální jazyk pro české stavby. Česká agentura pro standardizaci a Státní fond dopravní infrastruktury podepsali dohodu o spolupráci při zavedení a správě datového standardu staveb
Jan Lodl  |  8.3.2023
Agentura ČAS a SFDI se dohodli na další spolupráci při tvorbě a rozvoji datotového standardu staveb (DSS). DSS-DI bude dostupný ve stejné databázi.
Konference BIM 2023: Budoucnost metody BIM i ve veřejné správě
Jan Lodl  |  15.11.2022
Program bude rozdělen do tří bloků: BIM a cesta ke Stavebnictví 4.0, BIM pro lepší pracovní den a BIM v praxi veřejného zadavatele.
Karlovarský integrovaný záchranný systém získá nové sídlo. BIM pomůže k lepší organizaci stavby, odstranění kolizí a efektivnější správě budovy
Jan Lodl  |  26.10.2022
Projekt stavby nového sídla složek Integrovaného záchranného systému v Karlových Varech využívá metodu BIM již od prvních záměrů v roce 2018.
Česká agentura pro standardizaci předala již po dvacáté ocenění Vladimíra Lista za technickou normalizaci
Jan Lodl  |  19.10.2022
Na slavnostním setkání konaném 13. října 2022 v Kaiserštejnském paláci byly letošním laureátům předány Cena a Čestná uznání Vladimíra Lista.
Výuka metody BIM na středních stavebních školách startuje naplno
Jan Lodl  |  26.8.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Již od začátku letošního roku musí střední školy stavebního zaměření začít s výukou metody BIM. Všichni absolventi od roku 2026 ji tak budou znát.
Robotizace stavebnictví v praxi
Jan Lodl  |  26.5.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Pro frézování asfaltové vrstvy v ulici 9. května v Třebíči bude využit automatický stroj řízený daty z Digitálního modelu stavby (DiMS)
Máte ve čtvrtek prázdný kalendář? Přihlaste se na Summit Koncepce BIM 2022
Jan Lodl  |  18.2.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Už ve čtvrtek 24. února 2022 proběhne jedinečné mezinárodní setkání Summit Koncepce BIM 2022.
Vystoupení renomovaných evropských hostů dostupné každému
Jan Lodl  |  9.2.2022  | Česká agentura pro standardizaci
Druhý ročník Summitu Koncepce BIM dostal on-line podobu. Bude ale vysílán živě a účastníci tak nepřijdou o možnost pokládat prezentujícím dotazy.
Práva k datovému standardu SNIM získává Agentura ČAS
Jan Lodl  |  20.12.2021
Česká agentura pro standardizaci uzavřela smlouvu se spolkem czBIM a získala kompletní práva k datovému standardu SNIM.
Další ročník Summit Koncepce BIM se uskuteční 24. února 2022
Jan Lodl  |  13.12.2021  | Česká agentura pro standardizaci
Již druhý ročník setkání Summit Koncepce BIM proběhne 24. února 2022 on-line z konferenčního sálu v PVA EXPO PRAHA.
Robotizace stavebnictví. Robot Hilti Jaibot ukazuje cestu ke Stavebnictví 4.0
Jan Lodl  |  19.10.2021
Robot Hilti Jaibot zvládne práci několika lidí na mnoho dní sám a jen za tři dny. Zvládne totiž až 600 otvorů pro kotevní systémy za den.
Kraj Vysočina: na cestě k digitální budoucnosti
Jan Lodl  |  30.9.2021
Digitalizace mění svět kolem nás a Kraj Vysočina nechce zůstat stranou. Velmi aktivně se zapojuje do řady digitálních projektů.
Klíčem k úspěchu je sdílení informací
Jan Lodl  |  9.9.2021
Již sedmé dvoudenní celostátní setkání BIM ve stavebnictví 2021 ukázalo, že Česko úspěšně postupuje na cestě ke Stavebnictví 4.0.
Konference BIM ve stavebnictví proběhne 2. a 3. září
Jan Lodl  |  4.8.2021  | Česká agentura pro standardizaci
Konference BIM ve stavebnictví proběhne 2. a 3. září v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Jak zvládnout digitální transformaci? Připravili jsme průvodce pro stavaře
Jan Lodl  |  11.5.2021  | Česká agentura pro standardizaci
Průvodce Strategie zavedení BIM do organizace veřejného zadavatele - pomocník pro snazší přizpůsobení se požadavkům digitálního prostředí.
Střední školy stavební se připravují na výuku BIM
Jan Lodl  |  1.4.2021  | Česká agentura pro standardizaci  | Odborné
Metoda BIM proniká do výuky SŠ stavebního zaměření. Od září 2022 je výuka BIM součástí RVP, změny čekají také technické VŠ, které již BIM vyučují.
Zavedení metody BIM do praxe se rodí z mezinárodní spolupráce
Jan Lodl  |  16.2.2021  | Česká agentura pro standardizaci
Metoda BIM se stává hlavní cestou k digitalizaci stavebnictví. Zavádí ji proto do praxe veřejného sektoru velké množství států Evropy, Ameriky i Asie.
Vláda ČR vzala na vědomí informaci o plnění Koncepce zavádění BIM
Jan Lodl  |  29.1.2021  | Česká agentura pro standardizaci
do veřejné správy a schválila její aktualizaci. Ta také otevírá prostor pro sladění startu používání metody BIM a digitálního stavebního řízení.
Meziresortní pracovní skupina. pro zavádění metody BIM v ČR pod RVIS
Ing. et Ing. Michael Pascal Večeř  |  28.1.2021  | Ministerstvo průmyslu a obchodu  | Odborné
MPO požádalo o transformaci PS BIM a jejích stálých výborů pod Radu vlády pro informační společnost (dále jen „RVIS“).
Vláda schválila aktualizaci harmonogramu Koncepce
Ing. Petr Serafín  |  26.1.2021  | Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vláda schválila aktualizaci harmonogramu Koncepce zavádění metody BIM v ČR a vzala na vědomí informaci o jejím plnění. Více v tiskové zprávě MPO.
Vzniká otevřený rozpočtový formát
2.12.2020  | Česká agentura pro standardizaci  | Odborné
Má napomoci efektivnějšímu zadávání veřejných stavebních zakázek i jednoduššímu vyhodnocení předložených nabídek.
Koronavirus digitalizaci stavebnictví nezastavil.
1.12.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Přípravy na používání metody BIM veřejnými zadavateli běží dál. Pilotních projektů je již více než 20.
Druhý ročník Summit Koncepce BIM se uskuteční v roce 2021
1.10.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Z letošního roku se přesouvá na 18. listopadu 2021.
Jak si stojí Česko v přípravách na digitalizaci stavebnictví ?
10.9.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Jedinečnou šancí se to dozvědět je druhý ročník Summitu Koncepce BIM, který se uskuteční 19. listopadu 2020
Memorandum o spolupráci s organizacemi ČKAIT a ČKA
28.8.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Společně k digitálnímu stavebnímu řízení a Stavebnictví 4.0. MPO a ČAS uzavřely memorandum o spolupráci se dvěma klíčovými profesními organizacemi.
Česko se podílí na vzniku klasifikačního systému
3.6.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Klikněte pro zobrazení tiskové zprávy.
Druhý ročník Summitu Koncepce BIM se bude konat 19. listopadu v Praze
21.4.2020  | Česká agentura pro standardizaci
Zobrazení tiskové zprávy.
Summit Koncepce BIM potvrdil, že držíme krok s Evropou
2.12.2019  | Česká agentura pro standardizaci
Zobrazení tiskové zprávy.
Summit Koncepce BIM umožní sdílet zkušenosti státní a veřejné správy
14.11.2019  | Česká agentura pro standardizaci
Zobrazení tiskové zprávy.
Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit
23.10.2019  | Česká agentura pro standardizaci
Česko patří v jejích přípravách k evropské špičce. Klikněte pro zobrazení tiskové zprávy.

Kontaktní formulář

 

Podmínky