kontaktujte nás dokumenty
Přihlášení/Registrace

Co je to BIM? Zkusme to od začátku – přeložme si srozumitelně, co vlastně ta zkratka znamená. BIM = Building Information Management. Dříve bylo upřednostňováno M jako Modelling (včetně dokumentu Koncepce), ale v posledních letech se mnohem častěji v zahraničí setkáváme s Management. V rámci realizace Koncepce a všech materiálů, které budeme v agentuře ČAS produkovat, se jednoznačně kloníme k interpretaci Management.

 

A teď překlad do češtiny a hledání jeho významu. Velmi často je BIM v češtině zmiňován jako informační modelování stavby. Co si kdo představí pod souslovím „informační modelování“? Jak ty informace modelujeme?To je přeci pro toho projektanta, ten dělá přeci model… A jsme tam, kde to rozhodně neodpovídá skutečné náplni a záměru metody BIM. Takže zkusme to s tím management = správa (řízení). Pak už nám z toho podle mého názoru vyjde celkem srozumitelné – „správa informací o stavbě“. Doplníme-li dovětek „v celém životním cyklu stavby“, tak už si většina stavařů dokáže představit co vlastně ten BIM má pro ně zajistit.

 

 

A co to je? Jednoduše řečeno – zajistit a řídit procesy, jak dostat uspořádaně všechny informace o stavbě od investičního záměru, přes studii a všechny stupně projektové přípravy, přes realizaci až především po dobu cca 50 let provozu na jedno místo! Sami cítíte, že to vůči současnému stavu je celkem slušná výzva. Co říkáte?

 

Je důležité se pořád držet toho I ze zkratky. Tudíž metoda BIM má pořád ve své náplni jen Informace – pořizovat je, řízeně měnit, organizovat, sdílet, poskytovat, archivovat. Nic víc a nic míň.

 

Jakou máte odpověď na jednoduchou otázku „Co je to BIM?“ Vy? Dejte nám vědět Váš ohlas na tento výklad či nám sdělte svůj vlastní názor v připojené diskusi k tomuto článku, děkujeme.

 

 

Související články

 

Kontaktní formulář

 

Podmínky