kontaktujte nás dokumenty
Přihlášení/Registrace

Technické normy jsou často považovány pouze za další z mnoha předpisů, které musíme ve své praxi plnit. Obecnou motivací pro jejich tvorbu je ale snaha o vytváření opakovatelně použitelných pravidel vedoucích k optimálnímu uspořádání v daných souvislostech na základě širokých odborných diskusí a kompromisů často na mezinárodní úrovni. Proto by měly být v obecné rovině vnímány spíše jako opora a např. jako ověřená sada minimálních dohodnutých vlastností, které by odpovídající produkt či činnost měly splňovat. 

 

Ve skupině PS06 v této oblasti chceme propojit  českou scénu s Odborem technické normalizace, TNK 152 a i s mezinárodními aktivitami. Kromě toho, že nemůžeme být samostatným ostrůvkem, který si vytváří svá vlastní pravidla bez ohledu na mezinárodní dění, můžeme i vývoj docela úspěšně ovlivňovat.

 

Technická normalizace v našich krajích byla vždy poměrně na vysoké úrovni a první celostátní organizace u nás vznikla již v roce 1922 pod názvem Československá společnost normalizační. Její činnost byla zaměřena na strojírenské součásti, kde jedním z hlavních požadavků se byla kvalita. Mezi dalšími z prvních výsledků bylo i sjednocení formátů papírů. Kdo by dnes neznal zkratky jako A4, A5, A3.

Snažíme se popularizovat používání technických norem v běžné praxi, vysvětlovat jejich význam a především princip rozlišování obsahu podle určení pro různé cílové skupiny, jako jsou programátoři, specialisté pro nastavení projektů, nebo širší odborná veřejnost.

 

Mnohdy požadavek či odkaz na technickou normu, která je určena právě pro použití v software, může způsobit nedorozumění. Požadavek na její použití však v praxi se může týkat jen kontroly používaného softwarového nástroje. Přímé studium a pokus o porozumění textu normy není tak pro běžného uživatele nutný.

Související články

 

Ohlédnutí: konference BIM 2023
Jan Lodl  |  3.2.2023
Aktualizace Koncepce BIM a metodik. Konference BIM 2023: budoucnost metody BIM (nejen) ve veřejné správě ukázala hlavní úkoly Agentury ČAS na rok ´23.
DSS: zápisy unikátní identifikace pomocí GUID
25.7.2022
Unikátní GUID (Global Unigue IDentifier) je cestou, jak se od přepisování posunout ke strojovému zpracování záznamu. Identifikuje totiž záznamy v DSS.
Databáze studijních materiálů nabízí informace o BIM
Jan Lodl  |  2.3.2022
Kde najít literaturu potřebnou pro získání znalostí o BIM? Jak se v ní vyznat? Databáze studijních podkladů nabízí seznam kvalitních materiálů.
Vzniknou datové šablony DSS pro Facility Management
Ing. Kateřina Schön  |  4.12.2021
Memorandum o spolupráci s asociací IFMA je cestou k rozšíření datového standardu staveb o datové šablony pro správu, užívání a pasportizaci staveb.
Kraj Vysočina: na cestě k digitální budoucnosti
Jan Lodl  |  30.9.2021
Digitalizace mění svět kolem nás a Kraj Vysočina nechce zůstat stranou. Velmi aktivně se zapojuje do řady digitálních projektů.
Část DSS týkající se dokumentace pro územní rozhodnutí vydána
Ing. Kateřina Schön  |  21.9.2021
Datový standard staveb se rozšířil o další část. Tentokráte se týká dokumentace pro územní rozhodnutí se dvěma účely užití.
Klíčem k úspěchu je sdílení informací
Jan Lodl  |  9.9.2021
Již sedmé dvoudenní celostátní setkání BIM ve stavebnictví 2021 ukázalo, že Česko úspěšně postupuje na cestě ke Stavebnictví 4.0.
Vyplatí se použít BIM? Spočítejte si to
Jan Lodl  |  1.9.2021
Vydání české verze Analýzy nákladů a přínosů metody BIM odpovídá na řadu otázek. Zejména na tu, jestli se na tom kterém projektu BIM vyplatí.
Projekt s BIM o třetinu dražší? Nesmysl, tvrdí Zdeněk Rudovský
Jan Lodl  |  27.8.2021
Podle zkušeností ČVUT je klíčem k úspěchu projektu s využitím metody BIM důsledná kontrola kvality modelu. Tvrdí její zástupce Zdeněk Rudovský.
Metodika pomáhá začlenit stavebním školám metodu BIM do výuky
Jan Lodl  |  23.7.2021
Účast na workshopem zaměřených na začlenění BIM do výuky je pro školy užitečná. Pomáhá podle naprosté většiny zúčastněných.
Pilotní verze ORF je tady. Míří do ověřování dodavateli softwaru
Jan Lodl  |  22.7.2021
Krok k pohodlnému předávání rozpočtů staveb. Ve spolupráci s poskytovateli software vznikla pilotní verze otevřeného rozpočtového formátu (ORF).
Ohlédnutí za workshopem Společné datové prostředí (CDE)
Martina Kourková  |  17.6.2021
Dne 16.6. 2021 proběhl další z workshopů určených zájemcům z řad veřejných zadavatelů a to na téma Společné datové prostředí (CDE).
Osm indikativních nabídek CDE řešení pro pilotní projekty
Jan Lodl  |  16.6.2021  | Odborné
Pro lepší orientaci v nabídkách CDE řešení jsme pro veřejné zadavatele zapojené do programu pilotních projektů připravili indikativní nabídky.
Seznamte se: Společné datové prostředí
Jan Lodl  |  31.5.2021
Společné datové prostředí je základem využívání metody BIM. Seznámit se s jeho fungováním můžete na workshopu 16. června 2020.
Schön: Hledáme společnou řeč. Pro stavebnictví i mezi sebou
Jan Lodl  |  17.5.2021
Díky datovému standardu staveb mohou všechny stavební profese mluvit stejnou řečí. Musíme se ale shodnout, jak bude vypadat.
Povídání o BIM k odpolední kávě
Jan Lodl  |  30.4.2021
Od 3. května 2021 startuje série on-line diskusí. Pořádá jí Nadace ABF, Ministerstvo průmyslu a obchodu a odbor Koncepce BIM ČAS. Tématem bude BIM.
BIM Protokol: pravidla pro digitální spolupráci
Lukáš Klee  |  30.3.2021
Klíčem k úspěchu digitálně řízeného projektu je sdílení a předávání informací. U výstavbového projektu nastavuje pravidla pro spolupráci BIM Protokol.
Vydána příručka pro aplikaci ČSN EN ISO 19650
Ing. Štěpánka Tomanová  |  19.8.2020  | Odborné
Příručka k normě, základní body jak začít využívat BIM.
Change management pro digitalizaci organizace
Ing. Zdeněk Lustig  |  30.7.2020
Vydána druhá metodika k tématu change managementu, která popisuje detailněji aspekty změny při digitalizaci procesů organizace.
7 kroků, jak úspěšně začít s BIM
10.7.2020
Úvodní leták ze seriálu, který budeme postupně zveřejňovat k jednotlivým částem a aspektům implementace metody BIM do jednotlivých organizací a firem.
Stanovisko k vyhlášení IFC formátu
Ing. Štěpánka Tomanová  |  17.4.2019
Publikujeme Stanovisko k vyhlášení IFC formátu jako nediskriminačního pro veřejné zakázky.
Co je to BIM – aktualizace
15.10.2018
Dokument Koncepce je z roku 2017. Od té doby se plno věcí rozvinulo, metoda BIM se velmi rychle posouvá dopředu. Takže – Co je to BIM?

Kontaktní formulář

 

Podmínky