kontaktujte nás
Přihlášení/Registrace
odpočet začal... zbývá hodin

Diskuze

Rešerše klasifikačních systémů. Dobrý den, se zájmem jsem si pročetl dokument "Rešerše a srovnání klasifikačních systémů u stavebních prvků v kontextu informačního modelování staveb (BIM)" a zjistil jsem, že nebyl posuzován jeden z nejpoužívanějších evropských klasifikačních systémů - ETIM. ETIM bude zřejmě přijat jako jednotný klasifikační systém pro BIM evropskou asociací stavebnin EUROMAT pro jejich dodavatele (v mnoha zemích již schváleno). EUROMAT je velmi významný subjekt (7 600 poboček stavebnin v 21 zemích a jeho celkové tržby přesahují 32 mld. EUR) s vazbami prakticky na všechny dodavatele stavebních materiálů. Jaký byl důvod pro opomenutí tohoto klasifikačního systému v rešerši? Je možné systém ETIM do hodnocení přidat? Děkuji, s pozdravem Tomáš Kupsa

Josef Žák, Člen PS03 - vedoucí PS03  |  3.2.2019 19:40:54profil
Dobrý den,
děkujeme za podnět.

V případě ETIM se jedná o velmi úzce zaměřený klasifikační systém (KS) na elektrotechnické instalace a na výrobky, tj. cokoliv hierarchicky výš neřeší (nejvyšší úroveň je skupina výrobků). Takových systémů je mnohem víc, podobný systém je používán např. v Dánsku, jmenuje se TUN. Dále další na globální úrovni, s názvem UNSPSC, který je KS opět zaměřeným na výrobky napříč segmenty nad rámec stavebnictví. Bude jistě spousty dalších takových KS. Když to značně přeženeme, tak bychom mohli posuzovat i klasický product number výrobků atd.

ETIM je podle všeho zajímavý tím, že jeho tvůrci vnímají existenci BIM a hledají způsoby, jak jej propojit. Existuje partnerství s buildingSMART (https://www.buildingsmart.org/etim-international-buildingsmart-international-announce-collaborative-partnership/) Podle všeho se jedná o obsahově dobrou věc, nicméně naše komplexní problémy klasifikace rozhodně neřeší.

Jestliže EUROMAT používá ETIM, tak je to výborná reference KS o tom, že se jedná o kvalitní a stabilní KS. Určitě ho ale nepoužívají na celý jejich obrat, tak jak Váš dotaz naznačuje?.

Nechci tvrdit, že bychom takto obsahově zaměřené KS měli přehlížet. To jistě ne. Nechci ale současně fabulovat, jak by bylo dobré s ETIM v rámci komplexnějších, širších KS pracovat / propojovat.

Hlavním důvodem nezahrnutí je specifičnost KS pro elektrotechnické instalace a výrobky zmíněná v první větě.

Zda tento KS do rešerše přidat probreme s ostatními členy PS a dáme Vám vědět.

S přáním pěkného dne,

Kontaktní formulář

 

Podmínky