Jak se zrodilo CCI

Na BIM jako cestu k digitalizaci svého stavebnictví sází celá řada zemí Evropy i světa. Jedním ze základních stavebních pilířů úspěšné digitální transformace je využívání jednotného národního klasifikačního systému. Ten totiž umožní úspěšné uspořádané sdílení informací napříč životním cyklem stavby. Mezinárodní klasifikační systém CCI nejenže takovou úlohu plní. Současně otevírá i cestu k mezinárodní spolupráci – je totiž zajištěno, že budeme rozpoznávat, rozlišovat a chápat všechny věci stejně bez ohledu na jazyk. Klasifikace bude totiž stejná, ať ji provedeme v Estonsku, Česku, Polsku, Slovensku nebo Litvě. Anebo kdekoli jinde. Klasifikační systém CCI je totiž od samého počátku koncipován jako dostupný všem, bez licenčních či dalších poplatků a s podporou při implementaci v podobě publikovaných mezinárodních standardů.

Spolupráce v rámci mezinárodní organizace CCIC je totiž otevřená pro všechny zájemce o využívání a rozvoj klasifikačního systému CCI. Členství není vázáno na žádné vstupní ani pravidelné poplatky, každý z členů platí své náklady podle principu „Bring Your Own Beer Party“. Současně ale získá možnost podílet se na rozvoji klasifikačního systému a příležitost promítnout do dalších verzí i potřeby svého národního stavebního sektoru. Každý člen má totiž svého zástupce v technické komisi (TC) a řídícím výboru (Trustee Committee). Členové CCIC jsou také velmi aktivní v práci pracovních skupin mezinárodních standardizačních organizací, zejména CEN/TC 442. Ale i v některých dalších.

I když práce na tvorbě mezinárodního klasifikačního systému CCI běží již několik let, rozhodně není pozdě se připojit. Naopak, velká část klasifikačního systému je již připravena, takže překlad klasifikačních tabulek do dalšího jazyka může být velmi rychlý. Nový člen tak velmi záhy získá funkční národní klasifikační systém a možnost dále jej rozvíjet. Navíc organizace zdaleka není omezena jen na Evropu, neboť CCI je postaven na ISO standardech platných po celém světě.

 

 

Na konci roku 2022 měla organizace CCIC pět členů. Ke stávající čtveřici Estonsko, Česko, Polsko a Slovensko se totiž připojila Litva. S organizací také spolupracují experti z Dánska, Švédska i Finska. Technická komise se schází pravidelně jednou měsíčně na společném jednání, které je kromě standardní agendy také i příležitostí pro sdílení potřeb, zkušeností a požadavků. Je to tedy šance nejen se podílet na vzniku něčeho opravdu nového a převratného, ale současně otevřít svému stavebnímu sektoru cestu k mezinárodní spolupráci.

 

 

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
crosschevron-up