Druhou částí materiálu, která patří k Analýze nákladů a přínosů metody BIM, je interaktivní kalkulátor (excel). Vyplněním 26 otázek vám může poskytnout základní přehled. Údaje, které budete zadávat, máte zcela běžně k dispozici, potřebujete je pro vypsání veřejné zakázky. Zároveň je ale dobré si uvědomit, že při tvorbě tabulky bylo samozřejmě nutné přistoupit k jistému zjednodušení, proto kalkulace je třeba brát jako informativní. Výsledek si můžete nechat zobrazit pro tři různé scénáře a ve dvou variantách podrobnosti stavební dokumentace. Na listu výsledků můžete zjistit přínosy a náklady za každé kritérium v daném roce, přínosy a náklady celkem, NPV/ENPV rovněž známou jako čistou současnou hodnotu, dále podklad pro návratnost investice (ROI) nebo třeba zisk na každou investovanou korunu do zavedení metody BIM. Nástroj vám tak umožní podívat se na projekt v dlouhodobém horizontu i jinak než jen z hlediska investičních nákladů.
Obecně o BIM v kontextu tvorby technických norem
Vytvoření DSS je řízeno Implementačním plánem Strategie a vytvoření DSS. V plánu je uvedeno celkem 11 dílčích cílů. Každý dílčí cíl se dělí na záměry a ty pak na konkrétní úkoly. Záměry tvoří tzv. zásobník záměrů.
Pro usnadnění srozumitelnosti a k ujasnění výkladu Licenčních ujednání pro Zvláštní smluvní podmínky Českého smluvního standardu pro metodu zadání zakázky Design-Build jsme připravili komentář vysvětlující každé jednotlivé ustanovení těchto ujednání.
Analýza právních předpisů souvisejících s evidencí dokumentů a systémy BIM/CDE.