Seznamte se: Společné datové prostředí

Jan Lodl | 31.05.2021

Jedním ze základním pilířů metody BIM je společné datové prostředí (CDE). V němž se totiž sdílí informační model stavby (IMS), právě tady jsou uloženy všechny informace související se stavbou, a to včetně záznamu digitalizovaných procesů a veškeré komunikace. Využití metody BIM bez něj je tak nemyslitelné. Zároveň je ale CDE něčím, co v mnoha lidech budí nedůvěru, možná i obavu. Je totiž symbolem změnu způsobu práce, která se k metodě BIM váže. Její nasazení totiž bude znamenat digitalizaci všech procesů a jejich přenesení do CDE, kam se přesune také veškerá komunikace. Takže to co jste doposud řešili e-mailem, telefony nebo dokonce poštou, se bude nyní odehrávat ve společném datovém prostředí. Má to jednu výhodu, o každé události bude díky tomu existovat nesmazatelný záznam – bude jasné, kdo ji vytvořil, co požadoval, jak bylo rozhodnuto a v jakém čase.

 

Zní to možná složitě či komplikovaně. Ve skutečnosti ale není čeho se bát. Ověřit si to budete moci na praktickém workshopu, který jsme pro vás přichystali 16. června 2021 od 9 hodin. Workshop bude probíhat on-line prostřednictvím aplikace Microsoft Teams. Účast na workshopu je samozřejmě zdarma a přihlásit se lze na e-mailu BIM@agentura-cas.cz.

CDE hlavně prakticky

V rámci programu workshopu zaměřeného na pořízení a využití společného datového prostředí pro veřejné zadavatele bude kladen maximální důraz na praktické ukázky a sdílení zkušeností. Kromě Jaroslava Nechyby, ředitele odboru Koncepce BIM agentury ČAS, se proto o své vlastní zkušenosti ze spolupráce s veřejnými zadavateli podělí Vladimír Martínek zastupující společnost AED Project a různá CDE řešení na našem trhu, včetně jejich klíčových vlastností, pak představí zástupce Odborné rady pro BIM a respektovaný odborník Pavel Vlasák.

 

S využíváním společného datového prostředí v rámci využívání metody BIM již mají zkušenosti i někteří veřejní zadavatelé, kteří se zapojili do programu pilotních projektů Agentury ČAS. Jedním z nich je také Nejvyšší kontrolní úřad, který metodu BIM využívá při stavbě svého nového sídla v Praze. O zkušenosti, jak může větší efektivitě a transparentnosti napomoci právě CDE, se na workshopu podělí Vladimír Bednář, vedoucí oddělení investiční výstavby.

 

 


kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up