Práce na konsolidaci datových šablon dále postupuji

Jan Lodl | 31.05.2024

Zásadním milníkem na cestě k dalšími rozvoji Datového standardu staveb (DSS) je konsolidace datových šablon a práce na datovém slovníku. Jsou to činnosti, na kterých spolupracuje Česká agentura pro standardizaci se širokou paletou odborníků různých profesí. Cílem je především sjednotit terminologii tak, aby jednotlivé stavařské profese chápaly stejné věci stejně. Bez toho totiž není možné sdílet informace napříč celým životním cyklem stavby.

Cesta k jednomu datovému standardu

Ve čtvrtek 30. května 2024 se v konferenčním centru České agentury pro standardizaci uskutečnila další ze série Neformálních snídaní s Agenturou ČAS. Tentokráte se na jeho pořádání spolupodílel také Státní fond dopravní infrastruktury, který byl zastoupen ředitelem Odboru kanceláře ředitele SFDI Milanem Dontem. Téma tak bylo nasnadě – Datový standard staveb dopravní infrastruktury a jeho propojení s Datovým standardem staveb (DSS) připravovaným Českou agenturou pro standardizaci.
Na základě uzavřeného memoranda se obě instituce dohodly, že v budoucnu bude jednotný Datový standard staveb (DSS) dostupný na jednom místě v databázi Define. Státní fond dopravní infrastruktury bude nadále vyvíjet jeho část týkající se dopravních staveb, Agentura ČAS pak zodpovídá za DSS pro pozemní stavby. Pro uživatele bude ale vše k dispozici na jednom místě. Současně probíhají práce na konsolidaci datových šablon i v části dopravní infrastruktury. Ukázalo se totiž, že některé datové šablony mohou být společné, protože popisují stejnou věc, byť s odlišnými vlastnostmi.
Neformální snídaně se zúčastnili jak zástupci veřejných zadavatelů, tak projektanti i BIM manažeři. Většina účastníků měla zkušenost s projekty, které v sobě kombinují jak dopravní infrastrukturu, tak pozemní stavby. Není tedy žádným překvapením, že se velmi záhy rozhořela živá, ale vzájemně zcela korektní diskuse. Byť ne vždy se zástupci odborné veřejnosti a Agentury ČAS i SFDI shodli, vždy se obě strany snažily najít konsensus. Řadu věcí se podařilo si vzájemně vysvětlit a současně z diskuse vyplynula celá řada podnětů jak pro Plán digitalizace vydaný SFDI, tak pro výkonný projektový tým Datového standardu staveb (DSS) České agentury pro standardizaci.

Datový slovník umožní si porozumět

A mnoho z těchto podnětů bylo vyslyšeno již velmi záhy. Hned následující den, tedy 31. května 2023 proběhlo totiž na stejném místě další z intenzivních pracovních setkání týmu zodpovědného za konsolidaci datových šablon. Dvacítka odborníků z různých stavebních profesí se více než 8 hodin snažila najít nejlepší řešení, které bude přijatelné, a hlavně využitelné napříč celým životním cyklem stavby. V některých případech se shodli velmi rychle, někdy trvaly debaty o vlastnostech té které datové šablony i více než deset minut. V každém případě udělal výkonný projektový tým významný krok k tomu, aby konsolidaci datových šablon dokázal dokončit v plánovaném termínu.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up