Ohlédnutí za workshopem Společné datové prostředí (CDE)

Martina Kourková | 17.06.2021

Společné datové prostředí CDE – základní představení

Společné datové prostředí (CDE) je jedním z pilířů metody BIM. V úvodním příspěvku představil Jaroslav Nechyba Role a využití CDE u zadavatele. Pozornost věnoval mj. správě informací o stavbě z pohledu vlastníka stavby. Zájemcům o tuto problematiku připomněl metodiky připravené Českou agenturou pro standardizaci, které jsou k dispozici ke stažení na portálu KoncepceBIM.cz: Metodika CDE – přehled atributů pro výběr a Metodika pro interní použití CDE v organizaci.

 

 

Praktické zkušenosti s využitím CDE

O praktické zkušenosti při spolupráci se zadavateli se podělil Vladimír Martínek z AED Project v prezentaci nazvané CDE v prostředí projektové firmy. Následoval blok, v kterém se věnoval Jaroslav Nechyba tomu, jak začít a jak nejlépe CDE vyzkoušet. Pozornost věnoval mj. představení výhod a nevýhod vlastnictví CDE, ale také jednotlivým krokům, které vedou k úspěšné implementaci do organizace. O praktické zkušenosti veřejného zadavatele s provozem vlastního CDE na pilotním projektu se podělil Vladimír Bednář z Nejvyššího kontrolního úřadu. Ze získaných zkušeností potvrdil, že vlastnictví CDE je pro organizaci velmi důležité. Zároveň upozornil na úskalí, s kterými se při výběru vhodných řešení potýkali. 

 

 

Pomůcky pro hledání vhodného řešení

Praktický přehled CDE řešení dostupných na českém trhu, představil Pavel Vlasák, který zastupoval Odbornou radu pro BIM. Cílem tohoto projektu je nejen shromáždit informace o jednotlivých řešeních CDE, ale také vyhodnotit jejich nejdůležitější vlastnosti a zprostředkovat databázi široké odborné veřejnosti. Výstupem je jejich prezentace na webu najdicde.cz. V závěru představil Jaroslav Nechyba praktického pomocníka pro hledání vhodného CDE řešení - dokument Společné datové prostředí (CDE) – indikativní nabídky dodavatelů pro využití v pilotních projektech, který je k dispozici ve formátu PDF zde na portálu KoncepceBIM.cz.

 

Ve spolupráci s poskytovateli CDE řešení budeme v odboru Koncepce BIM pokračovat. Další pracovní setkání je naplánováno na konec června 2021. Cílem této spolupráce je vzájemné hledání transparentní společné aktivity pro podporu rozvoje využívání společného datového prostředí veřejným sektorem, a to i v kontextu připravovaného zákona o informačním modelu, informačním a digitálním modelování (Zákon o BIM), který se v současnosti připravuje a brzy vstoupí do legislativního procesu.

 

Workshop proběhl online formou za účasti téměř stovky zájemců z celé republiky. Pro velký zájem, nejen z řad veřejných zadavatelů, jsme se rozhodli nabídnout záznam workshopu prostřednictvím youtube kanálu.

Neváhejte se seznámit, připomenout si prezentace z tohoto workshopu.

 

 

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up