Datová interoperabilita DDSS prostřednictvím IFC

Ing. Martin Černý | 03.05.2019

Datový standard staveb (DSS) je zásadní součástí implementace metody informačního modelování staveb (BIM) do českého stavebnictví. Jedním z hlavních cílů je prostřednictvím digitalizace dosáhnout lepší efektivity spolupráce. Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, je zásadní, aby spolu v první řadě mimo jiné spolehlivě komunikovaly softwarové nástroje používané jednotlivými účastníky celého procesu.

 

Pro oblast stavebnictví je stěžejním datový standard IFC (ČSN EN ISO 16739), který umožňuje popsat stavbu, její jednotlivé části, související popisné informace, osoby, zdroje, materiály, procesy a další aspekty. Tento standard je možné použít pro předávání nejrůznějších informací souvisejících se stavbou v celém jejím životním cyklu.

Přestože se v současnosti používá IFC především pro komunikaci mezi osobami, které se podílejí na návrhu stavby pro předávání modelu stavby jako takové, umožňují datové struktury IFC také přenos požadavků. Protože DSS je především souborem strukturovaných požadavků, je možné tyto požadavky také přenášet pomocí IFC. Datové struktury pro databázi DSS (DDSS) byly definovány tak, aby byl tento přenos maximálně spolehlivý a bezeztrátový.

 

V současnosti pracujeme na návrhu, který bude definovat způsob využití datových struktur IFC pro výměnu požadavků z DDSS. Vybrané datové struktury budou reprezentovat koncepty popsané ve standardu Level of Information Need (LOIN, prEN 17412), který se blíží do fáze publikace v rámci evropské normalizace. Následně bude tato struktura verifikována s expertní skupinou signatářů memoranda o spolupráci z řad dodavatelů CAD/BIM software. První výsledky očekáváme ve třetím čtvrtletí 2019.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up