Odstartovala série seminářů pro veřejné zadavatele. První setkání proběhla v Jihlavě a Hradci Králové

Jan Lodl | 10.04.2024

První dvě setkání ze série seminářů pořádaných Českou agenturou pro standardizaci společně s IFMA (International Facility Management Association) a sdružením czBIM – BuildingSmart ČR se uskutečnila v Jihlavě a Hradci Králové. Semináře se konaly přímo v sídlech krajů a zúčastnilo se jich téměř šedesát účastníků. V drtivé většině pracovníků veřejné správy, kteří mají na starosti zadávání veřejných stavebních zakázek, správu majetku a související činnosti. Není divu, semináře jsou totiž zaměřeny na přínosy digitalizace, zejména pak digitalizace stavebnictví.

Cílem seminářů je ukázat, že digitalizace může mít výhody nejen pro jednotlivé organizace v podobě snížení nákladů nebo chybovosti, ale i zvýšení produktivity práce. Z digitalizace – a v případě stavebnictví z využívání metody BIM – mají výhody i konkrétní zaměstnanci. Těm uspoří práci, umožní jim lépe si organizovat pracovní den, a nakonec i sníží míru stresu, protože potřebné informace pro rozhodování mají k dispozici na pár kliknutí.

Od stavebního záměru po správu

Semináře jsou koncipovány tak, aby seznámily účastníky s přínosy metody BIM pro všechny fáze životního cyklu stavby. Po úvodním slově Evy Kaiserové, pověřené řízením odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci, navázala svým vystoupením projektová manažerka DSS a expertka Agentury ČAS Kateřina Schön. Její prezentace shrnuje základní pojmy související s využíváním metody BIM, vysvětluje návaznost a propojení se souborem technických norem ČSN EN ISO 19650 Organizace a digitalizace informací o budovách a inženýrských stavbách včetně informačního modelování staveb (BIM) - Management informací s využitím informačního modelování staveb. Hlavní pozornost je pak věnována představení metody BIM jako jednoho z nástrojů digitalizace i jejích přínosů zejména pro organizaci.

V navazující přednášce se pak Petr Tesař, BIM manažer Letiště Praha a spolupracovník České agentury pro standardizaci, zaměřil na využití Digitálního modelu stavby (DiMS) a propojení dílčích modelů v souvislosti s účelem užití a fází životního cyklu. A to včetně provozní fáze. Tím otevřel prostor pro prezidenta české pobočky Mezinárodní asociace Facility Managementu Jiřího Knapa, který na konkrétních příkladech ze své praxe ukázal možnosti úspor a zvýšení efektivity v práci facility managera. Tomu totiž digitální informace mohou výrazně pomoci v každodenní praxi.

O závěr semináře se starají zástupci sdružení czBIM – BuildingSMART ČR. V Jihlavě to byl Petr Štěpán, v Hradci Králové pak Roman Voráč. Oba se zaměřili na konkrétní ukázky přínosů metody BIM v již realizovaných stavebních projektech, a to nejen u nových staveb, ale například také při rekonstrukci historické budovy Císařských lázní v Karlových Varech.

Semináře pokračují v dalších krajích Česka Semináře Co přinese digitalizace stavebnictví organizacím i jejich zaměstnancům pokračují i v dalších krajích České republiky tak, aby byly co nejdostupnější zejména pro zájemce z řad veřejných zadavatelů. Konají se vždy v sídle příslušného kraje. Bližší informace najdete zde. Přihlásit se je stále možné prostřednictvím registračního formuláře, účast je samozřejmě zdarma.

qrcode pro seminář co přinese digitalizace stavebnictví organizacím i jejich zaměstnancům
kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up