Klasifikační systém - k čemu ho potřebujeme? - zveřejnit ?

Není | 02.05.2019

Pro ujasnění si předmětu článku si nejprve přesně popišme co vlastně klasifikační systém je. Anglická wikipedie celkem stručně, obecně a srozumitelně říká co je klasifikace:

Classification is a process related to categorization, the process in which ideas and objects are recognized, differentiated, and understood.“

(Klasifikace je proces související s kategorizací, ve kterém jsou myšlenky a objekty rozpoznávány, rozlišovány a chápány.)

 

Z toho tedy vyplývá, že klasifikační systém je předpis pro tuto činnost.

Jsem nadšen, jak jedna kratinká obecná věta může být tak přesná a výstižná. Skutečně přesně vystihuje, co velmi významně českému stavebnictví chybí – jednoznačná identifikace určitých částí stavby a staveb tak, aby se mohly různé pozice, organizace a agendy propojovat. Vždyť přeci sdílí stejnou stavbu a je tedy nutné rozpoznávat, rozlišovat a chápat stejné části stejně.

 

Uveďme si to na příkladu jednoho prvku stavby (např. elektrická zásuvka 230V). Jak je skvělé když výrobce, architekt, projektant, stavbyvedoucí, rozpočtář, technolog, dozor, ekonom, Facility manager přirozeně a bez obtíží najde všechny zásuvky stavby na pár kliků a může s nimi spolehlivě provádět potřebné činnosti, přehledy či analýzy. Každý z nich tuto informaci potřebuje v různém čase, každý s ní bude dále pracovat naprosto odlišně, v jiných softwarech. Ale je báječné, když to stojí určitý malý čas jen jednoho (zde ideálně výrobce, případně projektant) a ostatní tuto informaci již jen používají, ale všichni ji chápou a interpretují STEJNĚ! Vivat efektivito a spolehlivosti!  Že by se nám zde klubal zárodek BIM? 🙂

 

Návazně pak mohou být jednotlivé prvky (například opět zásuvky, osvětlovací tělesa) pomocí klasifikace sdruženy do systémů (např. elektro, slaboproud). Stavba pak může být rozdělena do druhů prostor, druhů stavebních objektů a tyto objekty sdruženy do komplexů. A zde se nám již vytváří onen klasifikační systém, který nám pomocí společné logiky a provázanosti v informačním modelu BIM může přinést téměř nekonečné možnosti, jak z něho těžit přehledy a soupisy podle aktuální potřeby a pracovní pozice. Je zřejmé, že tyto informace přiřadí jednotlivým částem projektant při tvorbě informačního modelu a umísťované prvky si je pak k sobě přebírají. A opět všichni ostatní z toho jen těží. Množství informací v modelu je obrovské a k vytvoření náhledů na ně, podle požadavků jednotlivých profesí, je fungující klasifikační systém klíčový.

 

 

 

 

Jak snadné pak bude dostat se v našem příkladu z pozice investičního pracovníka k informaci: „Jakou očekávanou spotřebu na metr čtvereční užitné plochy mají svítidla v čekárnách všech nemocnic v mém kraji?“. Jak na tento dotaz budou v budoucnu při použití jednotného klasifikačního systému odpovídat počítače? Uživatel si v zadávacím formuláři z klasifikace vybere, že chce nemocnice (klasifikace typů stavebních objektů), pak čekárny (klasifikace typů prostor) a u nich užitnou plochu (vlastnost místnosti v informačním modelu). Pak už zbývá zadat, že nás zajímají ze stejných stavebních objektů a typů místností prvky svítidel (klasifikace prvků modelu) a u nich výkon (vlastnost prvku modelu). Pak už je to jen dosazení pár konstant a celkem jednoduchý vzoreček a výsledek analýzy je hotov. Umím si reálně představit, že v blízké budoucnosti v řádu minut. Nyní? V řádu dní či týdnů? Kompletnost, spolehlivost a chybovost výsledku? Radši asi nepřemýšlejme… A co když to budu chtít příští rok znovu a vysledovat trend? 🙂

 

Aby tento příklad nebyl sci-fi, ale realita, musíme z metody BIM využít více částí. Avšak použitý jednotný klasifikační systém je velmi důležitým dílem skládačky. A jaké jsou její další díly? Informační modely skutečného provedení stavby všech nemocnic zpracované podle Datového standardu stavebnictví (DSS) uložené ve formátu IFC ve společném datovém prostředí (CDE). Jednoduché. Brzy. Za pár let. 🙂

 

Věřím, že z příkladu je snadno patrné proč nezbytně všichni kdo stavby připravují, staví i provozují, potřebují jednotný perspektivní klasifikační systém. A samozřejmě ho musí začít postupně důsledně používat pro nové informační modely a evidence co nejdříve.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up