Mezinárodní workshop – klasifikační systémy – Tallinn, Estonsko

Není | 13.12.2018

Už při práci v rámci EU BIM Task Group na přípravě plánu činnosti pro roky 2019-20 jsem měl možnost se osobně blíže seznámit se zástupcem z Estonska. Strávili jsme několik hodin zajímavými diskusemi o tom, co aktuálně v oblasti BIM na obou stranách děláme, a co máme v nejbližším období v plánu. Celkem „překvapivě“ jsme zjistili, že řešíme shodná témata. 

A jedno z nich vyčnívalo – klasifikační systém.

 

Při detailnější diskusí jsme zjistili, že úplně stejný problém aktuálně řeší Finové i Litevci, takže logicky další krok byl zřejmý – pojďme se bavit společně. A tak vznikl workshop, který proběhl 31. října v Tallinnu, kterého se zúčastnilo cca 20 odborníků ze čtyř zemí.

 

Co je velmi zajímavé, to jsou společné výchozí podmínky všech zúčastněných států – podobná velikost ekonomiky, parciální starší klasifikační systémy v praxi, urgentní potřeba změny.

 

Krátký popis výchozích stavů partnerů:

 

Finsko – z pohledu praktického využití BIM jednoznačně nejvyspělejší. Avšak strategie bottom – top podle jejich vyjádření narazila na určitý limit a právě určení společného klasifikačního systému je jedním z nich. Není, kdo by osvíceně zavelel. Účastníci nebyli z vládních institucí.

 

Estonsko – velmi rozvinutá digitální společnost, v oblasti BIM zvolila cestu top – bottom a začínají oblastí povolovacích procesů. Koncentrují se na jejich digitalizaci za využití výstupů metody BIM a následné využití této metody při správě státního majetku. Zadán projekt na „vytvoření“ jednotného klasifikačního systému, který zpracovává Talinská technická univerzita.

 

Litva – v počátcích implementace metody BIM. Nereálný politický závazek na povinnost BIM, snaha zajistit masivní financování z prostředků fordů EU. Zvolili strategii top – bottom.

 

Průběh workshopu měl dvě části. V první jsme se vzájemně informovali detailněji, co kdo aktuálně děláme v oblasti klasifikačních systémů v souvislosti s BIM. Za nás jsme představovali dílčí výstupy PS03 – Užití BIM (Ing. Josef Žák) a Rešerši klasifikačních systémů (Ing. Petr Matějka). Velmi zajímavým zjištěním bylo, že systém, který z naší rešerše vyšel jako „nejzajímavější“ byl u všech účastníků nezávisle jmenován jako první místo jejich zájmu. Náhoda? Asi ne…

Druhá část workshopu byla věnována diskusi všech účastníků, kterou jsme spolu s Finy významně posouvali dopředu, neboť jsme již v tomto tématu udělali konkrétní kroky a naše znalosti a zkušenosti bylo velmi zajímavé sdílet. Určitě nám lichotil finský zájem o kurz češtiny, aby mohli prostudovat naše výstupy, které je velmi zaujaly a považovali je za skvělý podklad pro celý proces.

 

V diskusi se jednoznačně prosazovala strategie nevytvářet vlastní národní systém, ale naopak využívat synergie společného sdílení a postupného rozšíření standardu přes geografické hranice. Při adaptaci mezinárodního systému pro národní použití se nabízí dva scénáře – jednorázové převzetí a vytváření národní mutace anebo začlenění se přímo k mezinárodní aktivitě a minimalizovat národní specifika. Zde diskuse neměla již jednoznačný závěr.

 

Závěry, které jsme si z velmi zajímavé a přínosné akce odnesli:

  • potvrzení, že děláme v mezinárodním kontextu progresivní, kvalitní a vysoce odbornou práci;
  • ubezpečení, že hledáme ve správných vodách;
  • ujištění, že máme v evropském kontextu společenství, se kterým naše kroky a rozhodnutí můžeme konzultovat.

 

Během workshopu jsme získali celou řadu zajímavých znalostí a věříme, že osobní kontakty, navázané během workshopu povedou v budoucnu k další zajímavé a užitečné spolupráci.

 

Aktuálně připravujeme scénář, jak se v dohledné době dostaneme ke kvalifikovanému rozhodnutí, který klasifikační systém pro národní datový standard informačního modelu BIM budeme v ČR využívat. Věřím, že se k tomuto milníku dostaneme nejpozději na konci prvního čtvrtletí 2019.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up