Práva k datovému standardu SNIM získává Agentura ČAS

Jan Lodl | 20.12.2021

Česká agentura pro standardizaci uzavřela smlouvu se spolkem Odborná rada pro BIM - buildingSMART Česká republika (czBIM) a získala kompletní práva k datovému standardu SNIM. To otevírá cestu k dalšímu rozvoji Datového standardu staveb (DSS), který se tak stane skutečně univerzálním a společným digitálním jazykem pro české stavby.

 

Praha, 20. prosince 2021 Česká agentura pro standardizaci (ČAS) a Odborná rada pro BIM - buildingSMART Česká republika (czBIM) uzavřely smlouvu o převodu veškerých práv k datovému standardu SNIM, včetně jeho databázového řešení. Smlouvu podepsal za Agenturu ČAS její generální ředitel Zdeněk Veselý, za spolek czBIM pak jeho předseda Petr Matyáš.

 

Datový standard staveb (DSS) je jednou z klíčových částí metody BIM. Otevírá totiž cestu k možnosti strojově zpracovávat data v digitálním modelu stavby (DiMS) v otevřeném formátu IFC, a tedy ke sdílení informací o stavbě napříč stavařskými profesemi a životním cyklem stavby.

 

Práce na datovém standardu SNIM, který je nyní v různých modifikacích používaný na BIM projektech v České republice, započaly již v roce 2015. V rámci pracovní skupiny při Odborné radě pro BIM začali spolupracovat specialisté s cílem vytvořit jednotný slovník použitelný při projektování, naceňování, realizaci a v konečné podobě i při provozu stavby. V roce 2020 se k jejich snažení posléze připojila i Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) a z jejích řad vybraní odborníci na dopravní stavby a související infrastrukturu.

 

 „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo s Odbornou radou pro BIM dospět k dohodě, jejíž naplnění bude znamenat velmi důležitý posun v přípravě Datového standardu staveb (DSS),“  říká generální ředitel České agentury pro standardizaci Zdeněk Veselý. „S kolegy z czBIM a ARI jsme se shodli, že uzavření období paralelní existence dvou datových standardů umožní českému stavebnictví výrazněji pokročit k digitální budoucnosti.“

SNIM má za sebou nejen dlouhou dobu vývoje, ale také ověřování na řadě stavebních projektů. Jeho plné převzetí bez dalších omezení Agenturou ČAS pracující na přípravě Datového standardu staveb (DSS) znamená silný impuls k rozšíření DSS. První výsledky dohody lze očekávat v druhé polovině příštího roku.

 

„Dohodu ČAS, czBIM a ARI na dalším rozvoji jednotného datového standardu považuji za skvělý signál pro celý trh,“ říká Petr Matyáš předseda představenstva czBIM – buildingSMART ČR a dodává: „Dohoda umožní expertům z czBIM zapojit se do práce na dopracování datového standardu v rámci jednotlivých OTO týmů a rovněž přinést know-how spojené s členstvím v nadnárodní organizaci buildingSMART.“

 

Tomáš Janeba, prezident ARI, k dohodě s ČAS dodal: „Vítáme snahu ČAS o vznik jednotného datového standardu a využití SNIM. Jednotný standard zefektivní práci celému stavebnímu sektoru, neboť ten obsáhne vše od pozemních staveb až po dopravní a technickou infrastrukturu. To bude velký přínos vedoucí k urychlení přípravy a výstavby a takový datový standard rádi aktivně podpoříme.“

 

 

Kontakty:

Česká agentura pro standardizaci

Jan Lodl

Public Affairs, odbor Koncepce BIM
Na Žertvách 132/24 Praha 8
tel: +420 724 397 060
lodl@agentura-cas.cz
www.koncepcebim.cz

Odborná rada pro BIM z. s. – buildingSMART Česká republika

Libuše Kameníčková

provozní ředitelka
+420 777 950 853
kamenickova@czbim.org
www.czbim.org

 

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up