Série neformálních snídaní pokračovala tématem DSS dopravní infrastruktury

Jan Lodl | 13.09.2023

Již popáté proběhla ve středu 13. září 2023 Neformální snídaně s Agenturou ČAS. Tato platforma pro otevřenou komunikaci mezi Českou agenturou pro standardizaci a odbornou veřejností si již v kalendářích získala pevné místo. Svědčí o tom i rostoucí zájem účastníků, kterých se tentokráte sešlo téměř dvacet. Určitě k tomu přispělo i zajímavé téma. Poprvé bylo totiž toto setkání uspořádáno ve spolupráci se Státním fondem dopravní infrastruktury, který zastoupil ředitel Odboru kanceláře ředitele SFDI Milan Dont společně s ním patřil úvod celého setkání také Kateřině Schön, projektové manažerce DSS České agentury pro standardizaci. Ta na úvod připomněla memorandum o spolupráci, které bylo již téměř před rokem podepsáno právě mezi Státním fondem dopravní infrastruktury a Agenturou ČAS. „Díky této spolupráci bude pouze jeden Datový standard staveb (DSS), který bude uložen a nadále vyvíjen na jednotné platformě, kterou tvoří databáze Define od společnosti Cobuilder,“ uvedla Kateřina Schön na úvod. Jak připomněl, právě v situacích, kdy dochází k průniku pozemních a dopravních staveb bude propojení obou stávajících datových standardu (tedy DSS pro pozemní stavby a DSS DI pro dopravní stavby) velkým přínosem. Všichni stavaři budou mít jedno místo, kde bude existovat platná verze Datového standardu staveb.

Po vystoupení Kateřiny Schön se již ujal slova Milan Dont. Ten připomněl, že ne vždy jdou věci tak rychle, jak bychom potřebovali. „Musíme se vyrovnat s nástrahami legislativního procesu i řadou dalších překážek,“ poznamenal Dont a dodal: „Přesto se snažíme – i ve spolupráci s Agenturou ČAS – postupovat kupředu, protože si uvědomujeme, že jiná cesta, než digitalizace není. Všichni chceme, aby stát fungoval co nejefektivněji.“ Připomněl současně, že bez digitalizace externích a interních procesů není posun kupředu možný. „Někdy se příliš zabýváme tím, co je a co není BIM. Ve skutečnosti ale jde třeba o to, že potřebujeme funkční sdílené úložiště, abychom v něm mohli spravovat naše projekty. Nemusíme tomu říkat BIM, ale přesto je to zásadní součást digitalizace,“ zdůraznil Milan Dont, který dále představil plány SFDI při využívání a rozvoji DSS a metody BIM obecně. „Chceme jít dál, chceme metodu BIM přenést i do našich investorských organizací a přispět tím k tomu, že například správa a údržba silnic bude probíhat efektivněji,“ řekl Dont.

qrcode pro neformální snídaně s agenturou Čas

Po úvodních slovech se již rozproudila velmi intenzivní a místy i trochu vzrušená diskuse. O tom, že byla zajímavá jednoznačně svědčí skutečnost, že trvala déle, než bylo původně pro toto setkání naplánováno. Ale s odchodem nikdo nespěchal. Debatovalo se zejména o samotném DSS DI, ale také metodikách připravovaných Státním fondem dopravní infrastruktury. Protože se za jedním stolem sešli zástupci projektantů, ale i veřejných zadavatelů, BIM manažerů a dalších profesí, na každou otázku bylo k dispozici hned několik pohledů. „Nejde o to jen sbírat data, měli bychom sbírat taková data, která budeme umět využít,“ zaznělo mimo jiné od jednoho z účastníků. Poměrně dlouhou dobu se debata točila také kolem provázání tak zvaného Digitálního modelu stavby (DiMS) a rozpočtů, včetně napojení na třídník TSKP.Témat bylo ale mnohem více a je nutné ocenit, že debata byla ode všech vedena velmi korektně a profesionálně. A snad všichni účastníci odcházeli spokojeni. Příště se na neformální snídani sejdeme téměř přesně za měsíc – 12. října 2023 – kdy bude tématem problematika pasportizace. Pokud se chcete tohoto nebo dalších setkání zúčastnit, není nic jednoduššího, stačí vyplnit registrační formulář.

 

Registrační formulář

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up