Spuštěn datový standard staveb a klasifikační systém

Není | 03.06.2020

S počátkem června spouštíme jednu z klíčových sekcí portálu publikující klasifikační systém CCI a úvodní část podpory Datového standardu staveb (DSS). Oba výstupy jsou velmi důležité pro postupnou standardizaci informačních modelů staveb. Jejich rozvoj a správa bude, spolu s adaptací do praxe, dlouhodobým procesem digitalizace přípravy, provádění a především správy staveb. Sekce je rozdělena do dvou částí, které se specificky věnují jednotlivým standardům.

 

Klasifikační systém CCI
Část věnovaná klasifikačnímu systému CCI startuje se svou online podobou, která umožňuje jak průběžné, přímé procházení stromovou strukturou jednotlivých klasifikačních tabulek, tak textové vyhledávání v celé klasifikaci.
A to v českém i anglickém jazyce - u obou doplněno o příklady. K dispozici je pro potřeby implementace do různých softwarových řešení či jiné užití ke stažení i XLS sešit obsahující kompletní klasifikační systém. Celou část doprovází články popisující kontext mezinárodní spolupráce i užitečnost využívání klasifikačního systému v této digitální podobě.

Datový standard staveb
Část věnovaná DSS startuje zveřejněním formátu a jeho podpory pro přenos datových šablon z databáze DSS. Zveřejnění formátu je doplněno prezentací signatářů "Memoranda o spolupráci a podpoře agentury ČAS a poskytovatelů CAD systémů„, kteří se s námi na odlaďování formátu podíleli a především ho ve svých řešeních začínají podporovat. Je to technická avšak velmi důležitá součást postupné aplikace DSS do praxe. 

 

Věříme, že v brzké době přinese projektantům a architektům významnou úsporu času a práce při plnění požadavků na informace v rámci zpracování informačních modelů staveb.

 

Architektura a obsah DSS pro pilotní projekty pozemních staveb je aktuálně v intenzivním recenzním procesu a předpokládáme, že zde budou zveřejněny v červenci letošního roku.

 

 

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up