Vychází kniha Facility Management ve zkratce. Nechybí ani část o metodě BIM

Jan Lodl | 15.06.2023

Na pulty knihkupců míří nová kniha Facility Management ve zkratce. Připomíná, že užívání, správa a údržba je nejdelší částí životního cyklu stavby.

Někdy máme pocit, že život stavby jejím předáním do užívání tak trochu končí. Ale je to přesně naopak, fáze užívání stavby je tou nejdelší v jejím životním cyklu. Může trvat i století. I proto je Facility Management, ač mnohdy opomíjený a přehlížení, tak důležitý. Vždyť na práci těch, kteří stavbu spravují a udržují, závisí naše možnost ji komfortně užívat po celou dobu. Kniha Facility Management v kostce shrnuje nejnovější poznatky v oboru a je skvělým výukovým materiálem pro všechny, kdo se zajímají o problematiku správy nemovitého majetku a chtějí se seznámit s moderními metodami a nástroji Facility Managementu.

Facility Management a BIM jdou skvěle dohromady

Kniha Facility management ve zkratce je rozdělena do několika částí, které postupně přibližují základní pojmy a vazby v oboru facility managementu. Autoři se zaměřují na praktické návody pro zajištění potřebných činností a podrobně rozebírají možnosti využití existujících softwarových nástrojů pro FM. Nechybí zde ani nové trendy, například internet věcí (IoT) je role ve Facility Managementu. Zatímco sektor stavebnictví spíše váhá, obor FM je již poměrně digitalizovaný. Proto se lidé zodpovědní za správu a údržbu staveb stále více zajímají o možnosti využívání metody BIM, která umožní sdílení informací o stavbě napříč celým životním cyklem. Této problematice se ve své kapitole věnuje Kateřina Schön, projektová manažerka DSS z České agentury pro standardizaci, která je jednou ze spoluautorek této publikace.

Obecně lze říci, že Digitalizace a nové technologie hrají také klíčovou roli v oblasti facility managementu. V knize autoři popisují, jak digitalizace přináší nové přístupy k řízení a správě budov, včetně vytváření digitálního prostředí a využití nových technologií. Tímto způsobem lze lépe sledovat a řídit veškeré procesy spojené s provozem budov, což vede ke zvýšení efektivity a snížení nákladů.

Kniha je určena odborné veřejnosti, ale zároveň je přístupná i pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s oborem facility managementu.

Zaplnění mezery

Knihou Facility Management ve zkratce startuje nová knižní edice časopisu Facility Management Journal, za kterým stojí česká pobočka International Facility Management Association (IFMA). Vydání první souhrnné publikace o Facility Managementu od roku 2012 podpořilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu i Česká agentura pro standardizaci. Záštitu pak převzala Česká komora architektů.

Komu je kniha určena zejména Facility manažerům, provozovatelům a správcům budov a infrastruktury, ale také státní správě, místní samosprávě, a samozřejmě i architektům, inženýrům a technickým profesím. Kromě Kateřiny Schön najdeme na 108 stranách také příspěvky Evy Wernerové, Jana Taláška, Kateřiny Šveřepové, Kristýny Houškov0, Gabriela Lukáče, a přirozeně i prezidenta IFMA v Česku Jiřího Knapa.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up