Vydány metodiky z oblasti zadávání, projektové řízení a smlouvy

Lukáš Klee | 15.12.2020

Prosperující stavební odvětví a vztahy založené na spolupráci směřující ke společnému cílí – úspěšně realizovanému výstavbovému projektu. To jsou cíle, k nimž směřuje metodická činnost Agentury ČAS.

Jedním z prostředků, za jejichž přispění lze výše uvedených cílů dosáhnout, je též Český smluvní standard.

Kvalitně nastavené smlouvy jsou totiž nezbytným pilířem dobrých vztahů, a to nejen ve stavebním odvětví. Standardizací smluvních vztahů budou vyjasněna práva a povinnosti všech účastníků výstavbového projektu. Vztahy budou zjednodušeny, všichni budou vědět, jaká je jejich odpovědnost, a omezíme vyhrocené situace vzájemného obviňování.

Přijetí Českého smluvního standardu je ve světle těchto okolností nezbytným a zcela logickým krokem. Dojde k odstranění nešvarů českých smluv o dílo používaných ve stavebním odvětví, především veřejní zadavatelé se naučí pracovat se základními smluvními mechanismy jako je tvorba ceny, řízení změn, či práce s riziky.

Zároveň platí, že při nevyjasněných smluvních vztazích nelze efektivně dosáhnout digitalizace, ke které české stavební odvětví směřuje. Český smluvní standard představuje jeden z nezbytných kroků k úspěšné digitalizaci a přeměně českého stavebního odvětví.

 

Další z právě vydaných metodik jsou metodiky pro časové řízení a metodika pro řízení změn.

 

Metodika pro časové řízení je jednou ze základních metodik souvisejících s projektovým rřízením. Účelem metodiky je poskytnout účastníkům výstavbového projektu pravidla pro tvorbu harmonogramu, zavést základní pravidla řízení času u výstavbových projektů a dát návod k práci s nástroji časového řízení jako je metoda kritické cesty.

 

 

Metodika pro řízení změn
Vzhledem k neočekávatelným událostem jsou změny ve výstavbovém projektu nevyhnutelné. Pro úspěšnou realizaci výstavbového procesu je tak nezbytné mít nastaven efektivní proces řízení změn. Za tímto účelem bude připravena metodika pro řízení změn obsahující jednoznačná pravidla řízení
a administrace změn (variací, zlepšení, řešení změn a jiných kompenzací).

 

 

Další informace ohledně koncepce metodik a výstupů v oblasti Zadávání veřejných zakázek, smluv a projektového řízení se dočtete také v tomto dokumentu.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up