Výuka metody BIM a Datový standard staveb v programech vysokých škol


Dne 2.10. 2020 proběhl druhý workshop se zástupci vysokých škol stavebního zaměření. Workshop proběhl online za účasti 22 osob, z nichž bylo 20 zástupců akademické sféry.

 

Vedle sdílení zkušeností ze spolupráce akademické a soukromé sféry bylo tématem tohoto setkání zejména začlenění Datového standardu staveb (DSS) do výuky BIM na vysokých školách. Část programu byla také věnována vyhodnocení dotazníku na téma Požadavky na vzdělání v oblasti BIM.

 

Interaktivní formát v digitálním prostředí umožnil práci v menších virtuálních týmech, brainstorming i rychlé sdílení prezentací. Na závěr workshopu byla dohodnuta online forma další spolupráce prostřednictvím pracovní skupiny expertů. 

 

 

 

 

Ve firmách potřebují BIM odborníky

Na přelomu čtvrtého a pátého zářijového týdne (od 23. do 29. září 2020) proběhl průzkum pro podporu spolupráce s vysokými školami – požadavky na vzdělávaní v oblasti BIM. Jeho cílem bylo zjistit názor odborné stavební veřejnosti na úroveň vzdělání v oboru managementu informací ve stavebnictví (BIM) na českých vysokých školách. Dotazníkové šetření se skládalo celkem z 10 otázek, na které odpovídali především recenzenti registrovaní na stránkách Koncepce BIM.

V uvedeném časovém rozmezí na žádost o vyplnění zareagovalo celkem 82 respondentů, kompletní dotazník celkem vyplnilo 44 osob. Jeho podrobnému vyhodnocení je věnován samostatný dokument (po kliknutí na obrázek a v příloze).

 

Ukázalo se, že až tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že kvalifikace pracovníků na pozicích souvisejících s metodou BIM je nedostatečná. Současně by většina z nich uvítala rozšíření odbornosti především v praktickém používání softwarových nástrojů, znalosti datového standardu a práce ve společném datovém prostředí.

 

Propojení se středními školami

Druhý workshop rozhodně nebyl posledním. I nadále se budeme snažit podporovat intenzivní a tvůrčí komunikaci v rámci pracovní skupiny EDU BIM. Kromě zaměření na vysoké školy pak budeme  komunikovat také se zástupci pro zavedení výuky BIM na středních školách a usilovat o logické propojení středoškolských a vysokoškolských vzdělávacích programů. Obdobné aktivity budou probíhat k navázání těsnější spolupráce a komunikace akademického prostředí s praxí.

kontakty
Česká agentura pro standardizaci
Právní forma: státní příspěvková organizace
IČ: 06578705
DIČ: CZ06578705
Adresa: Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1
Datová schránka: 4htvpem
www.koncepcebim.czwww.agentura-cas.cz
E-mail: bim@agentura-cas.cz
newsletter:
odebírat
naše zahraniční aktivity
spolupracujeme
mediální partneři
partneři
Copyright © 2024 BIM
databaseusertagcrosschevron-up